Assembling value from the diversity of material and immaterial resources.
Latvijas Nacionālais paviljons 19. Venēcijas Arhitektūras biennālē 2025.
2024 • realizācijā
izstādes kūrēšana un dizains
Piedāvātās ekspozīcijas koncepcijas pamatā ir Latvijas valsts militārās aizsardzības tematika, kas aplūkota no arhitektūras, ainavas un pilsētplānošanas perspektīvas.
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pastiprināta uzmanība pievērsta visām tām Eiropas Savienības un NATO dalībvalstīm, kuras robežojas ar Krieviju. Tiek izstrādātas rīcības stratēģijas, kas militāras agresijas gadījumā ļautu nosargāt Eiropas ārējo robežu.
Latvijā īstenotie militārās aizsardzības pasākumi ietver gan sabiedrības informēšanu un apmācību par to, kā rīkoties krīzes un kara gadījumā, gan plaša mēroga militāro mobilizāciju – veicinātas rezervistu un zemessardzes aktivitātes un atjaunots obligātais militārais dienests. Paralēli tam šobrīd norit darbi arī pie valsts fizisko robežu stiprināšanas, lai nepieļautu masveida militāro uzbrukumu pa sauszemi, kā tas noticis Ukrainā. Šim nolūkam tiek veidota 30 km plaša josla Valsts austrumu ārējās robežas garumā, kurā pēc noteikta principa izvietoti dažādi aizsardzības elementi, katrs ar konkrētu vietu un funkciju vienotā sistēmā. Tie ietver dzeloņstiepļu pinumus, žogu, prettanku “ežus”, betona “pūķa zobus”, prettanku grāvjus un mīnas.
Gan 30 km josla, gan dažādas citas ar militāro aizsardzību saistītas aktivitātes, piemēram, patvertņu ierīkošana, ēku pielāgošana karadarbībai, evakuācija, ir jautājumi, kas skar teritorijas plānošanu un arhitektūru. Venēcijas Arhitektūras biennāles nacionālajā ekspozīcijā vēlamies izcelt mūsu ģeogrāfiskajai situācijai specifiskos apstākļus, kas piespiež mūs dzīvot nepārtrauktu uzbrukuma draudu apstākļos.
Izstādē iecerēts starptautiskam arhitektūras diskursam piedāvāt pētījumu par militārās aizsardzības un telpiskās plānošanas saskarsmes lauku Latvijas kontekstā. Vēlamies aicināt arhitektus izvērtēt savu lomu aizsardzības nodoršināšanā, kā arī vērst uzmanību uz aizsardzības pasākumu ietekmi uz vides un ainavas identitāti. Taču no otras puses plānojam iesaistīt sarunā arī politikas veidotājus un militārās aizsardzības speciālistus, aicinot tos pievērst uzmanību aizsardzības stratēģiju fiziskajam nospiedumam Latvijas teritorijā un emocionālajai ietekmei uz valsts iedzīvotājiem.
Valsts aizsardzība ir pastāvīgi klātesošs process, ar kuru mums ir jāprot sadzīvot. Tam nav jārosina bailes par kara tuvumu, bet jāpārliecina mūs, ka esam drošībā.
• Projekts realizēts sadarbībā ar NOMAD arhitektiem