Assembling value from the diversity of material and immaterial resources.
Piejūras priežu ieskauta savrupmāja Jūrmalā, kuras ekspresīvo vizuālo tēlu nodrošina nesošā betona čaula.
2020 • realizēts
dzīvojamā ēka
Šīs savrupmājas arhitektūras koncepcijas pamatā ir patiesums – betona čaula nodrošina konstruktīvo noturību un gādā arī par ekspresīvu vizuālo tēlu. Tas panākts, apvēršot tradicionālo ēku uzbūves principu un siltinot ēku no iekšpuses. Šis risinājums ļāvis nesošo betona konstrukciju darīt redzamu no ārpuses, kā arī īstenot virkni citu estētiski un konstruktīvi izaicinošu detaļu. Plānojuma loģika skaidri atspoguļojas ēkas apjomā, kas sastāv no lineāri izvietotām vienībām ar nedaudz atšķirīgu augstumu. Oriģinālu raksturu ēkai piešķir ekspresīvās lietusūdens novadīšanas renes, kas integrētas pašā būvapjoma konstrukcijā, un garās, plānās jumtiņu plaknes virs ieejām.
Arī logu izvietojums un izmēri, kā arī atšķirīgās logailas pilda gan estētisko, gan praktisko funkciju. Ailu slīpās plaknes piešķir fasādei savdabīgu izskatu, kā arī ielaiž telpās vairāk gaismas. Savukārt uz ziemeļiem vērstais virtuves logs izvirzīts uz āru, iekštelpā veidojot nišu, kurā ērti apsēsties. Netipisks ir arī plašais ziemeļu atvērums viesistabā – tas sākas tieši no grīdas un beidzas vien 1,6m augstumā, specifiski iekadrējot apkārtējo ainavu no sēdoša cilvēka perspektīvas. Gaiteni no pagalma nodala virkne smalku betona kolonnu, kas no otra ēkas spārna neļauj ieskatīties iekštelpās, tā vietā skatam paverot caur priedēm spīdošo saules staru rotaļas.
Ēkas koncepcijas centrā ir betona konstruktīvās un estētiskās kvalitātes. Lai to īstenotu dabā, tika izstrādāti detalizēti rasējumi, kuros tika izplānota ikvienas veidņu šuves un savilcēja vieta. Slīpo logailu un lietusūdens novadīšanas elementu realizācijai bija nepieciešams rūpīgs būvnieka roku darbs. Arī betona šuvēm piemeklēts tāds izvietojums, kas neizriet no būvprocesa optimizācijas loģikas, bet seko ēkas vizuālajai koncepcijai.
Lai izceltu betona estētiku un ēkas monolīto, skulpturālo viengabalainību, rasti risinājumi, kas ļauj izvairīties no tādām neestētiskām detaļām, kā skārda apdares parapetiem un palodzēm. Arī alumīnija logu rāmji un durvis pārdomāti iestrādāti betona fasādēs – vai nu vienā līmenī ar to vai arī maksimāli paslēpti aiz konstrukcijas, skatam atstājot vien veramās daļas un stiklojumus.
• Projekts izvirzīts Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 finālā
• Foto: Madara Kuplā