Assembling value from the diversity of material and immaterial resources.
Jaunas apbūves kompozīcija, kas aktivizē ūdensmalu un paredz zaļu un gājējiem draudzīgu vidi.
2020 • konkurss
jaukta apbūve, māsterplāns
Zunda parks atrodas pilsētbūvnieciski interesantā vietā – atšķirīgu apbūves tipoloģiju saskarsmes un pārklāšanās laukā. Blakus liela mēroga Vanšu tilta infrastruktūrai, kā arī senākām un jaunākām augstceltnēm (Preses nams, Saules akmens, Z torņi un Filozofu rezidences); blakus Pārdaugavas koka apbūvei, kas klusi un omulīgi slēpjas veco liepu paēnā; un pavisam netālu no rūpniecības teritorijām ar tām raksturīgo arhitektūras mērogu, kas saglabā savu raksturu, neraugoties uz nereti jau mainīto funkciju (kā piemēram, H2O6 kvartāls).
Apbūve
Projekts paredz salāgot šīs atšķirīgās tipoloģijas vienā pilsētbūvnieciskā ansamblī, tajā pat laikā rodot tām jaunu izpausmes formu.
Industriālās apbūves mērogs atspoguļojas kvartāla ziemeļu pusē plānotās apbūves pirmajos stāvos, kur izvietotas komerctelpas un biroji. Šīm ēkām ir masīvākas trīs stāvus augstas pamatnes ar ķieģeļu apdari, kas sasaucas ar otrpus Durbes ielai esošo H206 mediju centra ēku un 19.-20. gadsimtu mijas rūpniecisko arhitektūru kopumā. Tām pāri paceļas ažūras apdares dzīvojamās funkcijas torņi, kuru fasādēs mijas koka elementi un plaši stiklojumi.
Augstāka un zemāka dzīvojamā apbūve stiepjas līdz pat pašam teritorijas dienvidu galam, un to viscaur raksturo rotaļīgas fasādes, skati uz apkārtni un daudz dienasgaismas iekštelpās.
Pārdaugavai tipiskā bagātīgā dabas klātbūtne kā viena no būtiskākajām kvalitātēm iekļauta arī šajā projektā. Visa teritorija sajūtu līmenī iecerēta gluži kā parks, kurā gājēju celiņi mijas ar zālājiem un ūdeņiem, un ēkas slejas virs koku lapotnēm. Turklāt apzaļumotie dzīvojamo ēku pagalmi, kas atbrīvoti no mašīnām, pateicoties pazemes autostāvvietām, iedzīvotājiem piedāvā daudz privātāku labiekārtotu ārtelpu.
Ēku veidolā iecerēti dažāda mēroga elementi ar atšķirīgu raksturu un apdares materiāliem, kas atspoguļo arī to funkciju. Dzīvojamās ēkas un ēku daļas plānotas galvenokārt koka apdarē – ar līstēm un panelējumu – kā atsauce uz Pārdaugavas koka arhitektūru. Logiem ir plaši stiklojumi un neregulārs dalījuma ritms, kas pieļauj lielāku fleksibilitāti iekštelpu plānojumam, turklāt sniedz iespēju brīvi variēt ar atvērtām un slēgtām plaknēm.
Teritorijas ziemeļu daļā esošajām ēkām pirmie stāvi veidoti masīvāki, iespaidīgākā mērogā un vairāk atgādina lielpilsētas kontekstu. Tajos izvietotas komercplatības un biroji, un to arhitektūras veidols citē apkārtnē sastopamo rūpniecisko apbūvi. Fasādes klāj ķieģeļi, balta betona plātnes un silti dzeltenais misiņš – industriāla rakstura materiāli, kam tajā pat laikā piemīt arī augstas kvalitātes vizuālās un un taktilās virsmas īpašības.
Ūdensmala
Zunda kanāls un ūdensmala ir viena no šīs teritorijas būtiskākajām kvalitātēm, tāpēc ūdensmalas attīstība un piekļuves nodrošināšana tai šī projekta ietvaros risināta primāri. Lai to panāktu, no autotransporta daļēji atbrīvota Nameja krastmala, kā arī tās virzienā vērsts galvenais publiskais laukums, ap kuru organizētas komercfunkcijas – veikali un kafejnīcas. Ūdensmalas labiekārtojums veidots pakāpienveidīgi, un tas noslēdzas ar laivu piestātni, paredzot iespēju nākotnē veidot ūdenstransporta savienojumus ar pilsētas centru un citām vietām. Projektā ieskicēts arī iespējamais gājēju un velo tiltiņš pāri Zunda kanālam.
Labiekārtojums un publiskā telpa
Zunda parka labiekārtojumu veido ainava, kurā mijas laukumi, ūdenstilpnes un lieliem kokiem blīvi apzaļumoti parki.
Teritorijas ziemeļu daļā, darījumu apbūves ielokā plānotas vairākas ainavā integrētas mākslīgas ūdenstilpnes. Šis risinājums pat biroju darbiniekiem un apmeklētājiem ļauj justies kā parkā, nevis trokšņainā pilsētas centrā. Uz biroju ēku jumtiem vietām veidotas stiklotas terases, kas kalpo gan kā ziemas dārzi, gan restorānu un kafejnīcu telpas ar skatu pāri Zunda parkam, un pat kā siltumnīcas produktu audzēšanai – ekstra, kas kļūst aizvien pieprasītāka smalkāko šefpavāru vidū.
Darījumu apbūves zonā, kas piekļaujas Raņķa dambim, izveidots parks, kurā ielas atbalsta siena izmantota kā alpīnisma siena. Šajā teritorijas daļā izvietoti arī pēdējā laikā aizvien populārākie pilsētas dārzi. Minētie risinājumi atdzīvina labiekārtojumu un ievieš daudzfunkcionalitāti, kas savukārt gādā par dažādu lietotāju klātbūtni visās nedēļas dienās un diennakts stundās.
Arī terasveida promenāde, kas gājējus no estakādes pa tirdzniecības centra jumtu novada līdz pat centrālajam laukumam, ir uzskatāma par labiekārtojuma sastāvdaļu. No tās ir piekļuve arī komercplatībām, kas dažādos līmeņos atrodas ēkā, savukārt apzaļumojums veidots lielos podos. Centrālā laukuma labiekārtojuma raksturs, pretēji iepriekšminētajiem parkiem, ir vairāk urbāns – koki stādīti regulārā rastrā un zemi klāj lielas betona flīzes. Laukums noslēdzas labiekārtotā un pieejamā ūdensmalā.